Haber

Malatya’daki depremde ağır hasar gören binalar patlatılarak yıkılacak

KAHRAMANMARAŞ merkezli depremin vurduğu Malatya’da Vali Hulusi Şahin, depremde ağır hasar gören Bostanbaşı Mahallesi’ndeki yükseklikleri 12 ile 15 kat arasında değişen binaların patlatma yönetimince yıkılmayacağını söyledi. binaların üst katlarına iş makineleri ile ulaşılamıyor.

Kahramanmaraş merkezli depremden etkilenen Malatya’da bir yandan ağır hasarlı binalar yıkılırken, diğer yandan TOKİ tarafından yeni konutlar yapılıyor. Malatya’da 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerde en çok hasarı Yeşilyurt, Battalgazi, Doğanşehir ve Akçadağ ilçeleri aldı. Şehirdeki 35.680 ağır hasarlı binadan 2.157’si yıkıldı. Yeşilyurt ilçesine bağlı Bostanbaşı Mahallesi’nde deprem öncesi 2 milyon liradan başlayan fiyatlarla her dairenin alıcı bulduğu lüks binaların patlatılarak patlatılmasına karar verildi. Hasarlı binaların yıkımı, iş makinelerinin yüksekliğe çıkamaması ve binaların yapısının çevreye zarar vermemesi dikkate alınarak patlatma yöntemiyle yapılacaktır.

Malatya Valisi Hulusi Şahin, Bostanbaşı Mahallesi’nde yıkılacak binalar hakkında bilgi vererek, “Bostanbaşı bölgesindeki yapılar 12 ile 15 kat arasında değişen yüksek yapılar. Bunlar sıradan tekniklerle yıkılmaz. Buradaki hasarlı binalar normal değil, tekniklerle yıkma şansımız yok. Bu yüzden burada patlatacağız. Şu anda hazırlık yapıyoruz. Önümüzdeki günlerde burada patlatma yöntemiyle binaların yıkımını gerçekleştireceğiz. Çok daha teknik ve çok daha detaylı olan bahis için hazırlıklar yapıyoruz. Hazırlıklarımız tamamlandığında binalar yıkılacak” dedi.

Vali Şahin, yıkımın ardından Bostanbaşı Mahallesi’nde yeniden zemin etüt çalışmasının yapılacağını, ardından az katlı yapı yapılmasına izin verileceğini de bildirdi.

celikhan-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu