Haber

Macaristan Dışişleri Bakanı: Türkiye’nin rolü çok daha büyük

Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, dünyanın yeni bir jeopolitik ve ekonomik çağa girdiğini belirterek, “Bu yeni çağda Türkiye’nin rolü çok daha büyük. Sadece Macaristan için değil, ülkenin güvenliği için de çok önemli. Avrupa.” söz konusu.

Szijjarto, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

Dünyanın yeni bir jeopolitik ve ekonomik çağa girdiğini belirten Szijjarto, “Bu yeni çağda Türkiye’nin rolü her zamankinden daha büyük çünkü Türkiye’nin önemi sadece Macaristan için değil tüm Avrupa’nın güvenliği için büyük. hem fiziki hem de enerji güvenliğine bakın.” dedi.

Szijjarto, Türkiye’nin dünyanın en büyük 10 ekonomik gücü olma yolunda büyük adımlar attığını ve ülkesinin Türkiye ile birlikte yürümesinin önemli olduğunu vurgulayarak, “Bu kadar güçlü bir ortaklık yapmasaydık, o zaman büyük bir başarı elde ederdik. Hata, çünkü Türkiye kısa sürede dünyanın en güçlü 10 ülkesi olacak ki onların arasına girecek.” dedi.

Avrupa’da Kur’an-ı Kerim’e yönelik baskınlar sorulduğunda Szijjarto, mevkidaşı Hakan Fidan’ın sözlerine katıldığını belirterek, “Biz Hristiyan bir ülkeyiz. Bin yıllık Hristiyan hükümeti olan bir ülkeyiz ve bir ülkeyiz. Hıristiyanlığı ciddiye alan ve “Bizim açımızdan kesinlikle kabul edilemez. Herhangi bir dinin kitap ve sembollerinin aşağılanması, kutsal kitapların yakılması kesinlikle kabul edilemez.” ifadelerini kullandı.

Kutsal kitapların yakılmasının özgürlük olarak kabul edilemeyeceğini vurgulayan Szijjarto, “Tüm kutsal sembol ve sembollere yönelik şiddeti kınıyoruz. Bu Avrupa’nın hiçbir ülkesinde olamaz. Dinlere yönelik herhangi bir hakaret kesinlikle kabul edilemez.” değerlendirmesini yaptı.

(sürecek)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu