Ekonomi

İsrail, son üç ayda Filistinlilere karşı 800 tutuklama yaptığını açıkladı.

Filistin Tutsaklar Derneği, 2023’ün başından bu yana İsrail’in işgal altındaki topraklardaki Filistinlilere yönelik idari gözaltı emirlerinin 800’e ulaştığını duyurdu.

Filistin Tutsaklar Derneği’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, “İsrail işgali, Filistinlilere karşı gizli dosya olduğu bahanesiyle idari gözaltının kapsamını genişletiyor.” terimler yer aldı.

Açıklamada, 2023’ün başından bu yana Filistinlilere yönelik idari gözaltı kararlarının 800’e ulaştığını duyurdu.

İsrail cezaevlerindeki Filistinli idari tutuklu sayısının geçen ay sonu itibarıyla 1016’ya ulaştığı yapılan açıklamada, bunlardan 6’sının çocuk, birinin kadın olduğu belirtildi.

Yüzde 80’i yıllardır cezaevinde

Açıklamada, İsrail’in son 9 yılda yaklaşık 13 bin idari tutuklama emri çıkardığı belirtilirken, idari tutukluların yüzde 80’inin yıllardır cezaevinde olduğu belirtildi.

“İdari gözaltı” uygulaması, İsrail’in işgal altındaki topraklardaki Filistinlileri hiçbir suçlama olmaksızın tutuklaması anlamına geliyor.

Filistinliler kendilerine yöneltilen suçlamayı öğrenmeden ve kendilerini savunma hakları olmaksızın 6 aya kadar hapis cezası alabilirler.

Bu süreden sonra askeri mahkemeye sevk edilen ancak suçlamalardan habersiz olan bir Filistinlinin gözaltı süresi defalarca 5 yıla kadar uzatılabilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu